  • F971C105MAA
F971C105MAA
advertisement
Manufacturer No:
F971C105MAA
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-F971C105MAA
Description:
1μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 7.5Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) Cut Tape
Step5Bar-code shipping tag
F971C105MAA
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    16.187578mg
  • Packaging
    Cut Tape
  • Published
    2009
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7.5Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Voltage
    16V
  • Tan Delta
    0.04
  • Current - Leakage
    500nA
  • Height
    1.6mm
  • Height Seated (Max)
    1.1938mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6002mm