  • F971V224MAA
F971V224MAA
advertisement
Manufacturer No:
F971V224MAA
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-F971V224MAA
Description:
220nF 20% 125°C-Max -55°C-Min 12Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) Cut Tape
Step5Bar-code shipping tag
F971V224MAA
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Packaging
    Cut Tape
  • Published
    2004
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    220nF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Height
    1.6mm
  • Height Seated (Max)
    1.1938mm
  • Length
    3.2004mm
  • Width
    1.6002mm