  • FA14X8R1H683KNU06
FA14X8R1H683KNU06
advertisement
Manufacturer No:
FA14X8R1H683KNU06
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-FA14X8R1H683KNU06
Package:
Radial
Datasheet:
FA14X8R1H683KNU06
Description:
FA 0.068μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.177Lx0.118W 4.50mmx3.00mm -55°C~150°C High Temperature Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 2155
Step5Bar-code shipping tag
FA14X8R1H683KNU06
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2013
  • Series
    FA
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.118W 4.50mmx3.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    High Temperature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Temperature Coefficient
    X8R
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    0.068μF
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lead Style
    Formed Leads
  • Lead/Base Style
    Formed Leads
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm