  • FA24X7S2A105KRU06
FA24X7S2A105KRU06
advertisement
Manufacturer No:
FA24X7S2A105KRU06
HK JDW NO:
769-FA24X7S2A105KRU06
Datasheet:
FA24X7S2A105KRU06
Description:
FA 1μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7S 0.177Lx0.118W 4.50mmx3.00mm -55°C~125°C Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 5191
Step5Bar-code shipping tag
FA24X7S2A105KRU06
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.118W 4.50mmx3.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    X7S
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    1μF
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Style
    Formed Leads
  • Lead/Base Style
    Formed Leads
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C