  • FAD1-12025DSAW12
FAD1-12025DSAW12
advertisement
Manufacturer No:
FAD1-12025DSAW12
Manufacturer:
Qualtek
HK JDW NO:
649-FAD1-12025DSAW12
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
FAN AXIAL 120X25.5MM 24VDC WIRE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FAD1-12025DSAW12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Weight
    0.344lb 156.04g
  • Material - Frame
    Plastic
  • Operating Temperature
    14~140°F -10°C~60°C
  • Published
    2013
  • Series
    FAD1-12025
  • Size / Dimension
    Square - 120mm Lx120mm H
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    24VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.070A
  • Max Power Dissipation
    1.68W
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    70mA
  • Approval Agency
    CE, cURus, TUV
  • RPM
    1500 RPM
  • Bearing Type
    Sleeve
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    57.2 CFM (1.60m3/min)
  • Noise
    27.2 dB(A)
  • Voltage Range
    21.6V~26.4VDC
  • Static Pressure
    0.074 in H2O (18.4 Pa)