  • FAN1086M25X
FAN1086M25X
advertisement
Manufacturer No:
FAN1086M25X
HK JDW NO:
699-FAN1086M25X
Package:
TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet:
FAN1086M25X
Description:
Fixed 2.54mm PMIC 4 TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Quantity:
In Stock : 10353
Step5Bar-code shipping tag
FAN1086M25X
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    25°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G3
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Voltage - Input (Max)
    7.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1.5A
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Input Voltage (Min)
    4V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.5V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Voltage Dropout (Max)
    1.5V @ 1.5A
  • PSRR
    72dB (120Hz)
  • Output Voltage1-Max
    2.55V
  • Output Voltage1-Min
    2.45V
  • Length
    9.97mm
  • Height Seated (Max)
    4.83mm