  • FB8S039JA1
FB8S039JA1
advertisement
Manufacturer No:
FB8S039JA1
Manufacturer:
JAE Electronics
HK JDW NO:
398-FB8S039JA1
Package:
Datasheet:
FB8S039JA1
Description:
FB8 Series FPC Contacts, Top Bulk 0.012 0.30mm Solder 39 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -40°C~85°C 0.35A per Contact
Step5Bar-code shipping tag
FB8S039JA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
  • Actuator Material
    Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    FB8
  • Published
    2007
  • Feature
    Zero Insertion Force (ZIF)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    39
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • Current Rating (Amps)
    0.35A per Contact
  • Pitch
    0.012 0.30mm
  • Current Rating
    350mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Housing Color
    Beige
  • Mating Cycles
    20
  • Flat Flex Type
    FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Top
  • Cable End Type
    Tapered
  • Locking Feature
    Rotary Lock
  • Actuator Color
    Black
  • Contact Location
    Top
  • Height Above Board
    0.047 1.20mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.20mm