  • FBA09A12H1BQ
FBA09A12H1BQ
advertisement
Manufacturer No:
FBA09A12H1BQ
HK JDW NO:
567-FBA09A12H1BQ
Package:
Axial
Datasheet:
FBA09A12H1BQ
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FBA09A12H1BQ
  • Package / Case
    Axial
  • Weight
    0.243lb 110.22g
  • Operating Temperature
    14~158°F -10°C~70°C
  • Published
    2005
  • Series
    FBA
  • Size / Dimension
    Square - 92mm Lx92mm H
  • Feature
    Speed Sensor (Tach)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    3 Wire Leads
  • Max Operating Temperature
    158°C
  • Min Operating Temperature
    14°C
  • Power (Watts)
    2.7W
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Power Rating
    2.7W
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Current Rating (Amps)
    0.255A
  • Max Power Dissipation
    2.7W
  • Current Rating
    255mA
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Lifetime @ Temp
    50000 Hrs @ 40°C
  • Life (Hours)
    50000 hours
  • RPM
    2950 RPM
  • Bearing Type
    Hydro-wave (HWB)
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    56.8 CFM (1.59m3/min)
  • Noise
    35.0 dB
  • Voltage Range
    7V~13.8VDC
  • Static Pressure
    0.169 in H2O (42.1 Pa)
  • Height
    92mm
  • Width
    25.50mm