  • FBA12G12H1AZ
FBA12G12H1AZ
advertisement
Manufacturer No:
FBA12G12H1AZ
HK JDW NO:
567-FBA12G12H1AZ
Datasheet:
FBA12G12H1AZ
Description:
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE
Step5Bar-code shipping tag
FBA12G12H1AZ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Current Rating (Amps)
    0.370A
  • Max Power Dissipation
    4.44W
  • Current Rating
    370mA
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Lifetime @ Temp
    30000 Hrs @ 25°C
  • RPM
    2500 RPM
  • Bearing Type
    Hydro-wave (HWB)
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    103.8 CFM (2.91m3/min)
  • Noise
    41.5 dB
  • Voltage Range
    7V~13.8VDC
  • Static Pressure
    0.268 in H2O (66.7 Pa)
  • Height
    120mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    Axial
  • Weight
    0.595lb 269.89g
  • Operating Temperature
    14~158°F -10°C~70°C
  • Published
    1997
  • Series
    FBA
  • Size / Dimension
    Square - 120mm Lx120mm H