  • FBMH4525HM102NT
FBMH4525HM102NT
advertisement
Manufacturer No:
FBMH4525HM102NT
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-FBMH4525HM102NT
Package:
1810 (4525 Metric)
Datasheet:
FBMH4525HM102NT
Description:
TAIYO YUDEN - FBMH4525HM102NT - Ferrite Bead, 1810 [4525 Metric], 1 kohm, 3 A, FB Series, 0.06 ohm, ± 30%
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FBMH4525HM102NT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1810 (4525 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Core Material
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    FB
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.098W 4.50mmx2.50mm
  • Tolerance
    30%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Additional Feature
    RECTANGULAR CHIP; HIGH IMPEDANCE TYPE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Passive Filters
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    2.8mm
  • Construction
    Chip Bead
  • Current Rating
    3A
  • Frequency
    100MHz
  • Case Code (Metric)
    4525
  • Case Code (Imperial)
  • Test Frequency
    100MHz
  • Impedance
    1kOhm
  • Max DC Current
    3A
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Filter Type
    Power Line
  • RMS Current (Irms)
    3A
  • Series Resistance
    60mOhm
  • Number of Lines
    1
  • DC Resistance (DCR) (Max)
    60mOhm
  • Impedance @ Frequency
    1kOhm @ 100MHz
  • Height
    2.8mm
  • Length
    4.5mm