  • FBO40-12N
FBO40-12N
advertisement
Manufacturer No:
FBO40-12N
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-FBO40-12N
Package:
i4-Pac™-5
Datasheet:
FBO40-12N
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FBO40-12N
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to FBO40-12N.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    32 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    i4-Pac™-5
  • Number of Pins
    5
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2002
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Bridge Rectifier Diodes
  • Technology
    Standard
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    BRIDGE, 4 ELEMENTS
  • Diode Type
    Single Phase
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    40μA @ 1200V
  • Power Dissipation
    83W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.17V @ 20A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    1.5mA
  • Max Surge Current
    300A
  • Forward Voltage
    1.2V
  • Average Rectified Current
    40A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    20μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.2kV
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    325A
  • Height
    20.88mm
  • Length
    19.91mm
  • Width
    5.03mm