  • FC1-14-02-T-TR
FC1-14-02-T-TR
advertisement
Manufacturer No:
FC1-14-02-T-TR
HK JDW NO:
680-FC1-14-02-T-TR
Package:
Datasheet:
FC1-14-02-T-TR
Description:
FC1 Series FFC Contacts, Top and Bottom Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 14 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -55°C~105°C 2A per Contact
Step5Bar-code shipping tag
FC1-14-02-T-TR
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Feature
    Solder Retention
  • Current Rating (Amps)
    2A per Contact
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Orientation
    Right Angle
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Top and Bottom
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm