  • FC1-16-01-T-TR
FC1-16-01-T-TR
advertisement
Manufacturer No:
FC1-16-01-T-TR
HK JDW NO:
680-FC1-16-01-T-TR
Package:
Datasheet:
FC1-16-01-T-TR
Description:
FC1 Series FFC Contacts, Vertical - 2 Sided Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 16 Positions Surface Mount Tin -55°C~105°C 2A per Contact
Step5Bar-code shipping tag
FC1-16-01-T-TR
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    FC1
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    2A per Contact
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Total Number of Contacts
    Tin
  • Contact Gender
    FEMALE
  • Height Above Board
    0.204 5.18mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm