  • FC1-17-02-T-TR
FC1-17-02-T-TR
advertisement
Manufacturer No:
FC1-17-02-T-TR
HK JDW NO:
680-FC1-17-02-T-TR
Package:
Datasheet:
FC1-17-02-T-TR
Description:
FC1 Series FFC Contacts, Top and Bottom Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 17 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -55°C~105°C 2A per Contact
Step5Bar-code shipping tag
FC1-17-02-T-TR
    Select All
  • Filter Feature
    NO
  • Mixed Contacts
    NO
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    2A per Contact
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Total Number of Contacts
    17
  • Orientation
    Right Angle
  • Contact Finish
    Tin
  • Contact Gender
    FEMALE
  • Housing Color
    Black
  • Mating Cycles
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Top and Bottom
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C