FC80960HD80SL2LZ
FC80960HD80SL2LZ
386-FC80960HD80SL2LZ
208-QFP
0.5mm 3.33.3/5V 32-bit Microprocessor i960 Series 80MHz 3.3V 208-QFP
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
FC80960HD80SL2LZ Overview
With a packing size of 208-QFP, this embedded microprocessor is ideal for international shipping. High reliability is provided by the advanced packaging method Tray. There are 1 Core 32-Bit cores per bus width on the CPU. K0°C~85°C TCw what the operating temperature is around 0°C~85°C TC. In the series i960, it is found. Memory controllers for this CPU are DRAM. I would rate this as a MICROPROCESSOR, RISC for the uPs/uCs/Peripheral ICs type. As a whole, there are 208 terminations. Turn on the cpu microprocessor and let it run with a 3.3V voltage supply. An architecture based on 32 bits is used. At 80MHz, the CPU operates. The embedded microprocessor is a typical Microprocessors. With a 32 width external data bus, this CPU has a wide external data bus. There are 208 pins injected into the embedded microprocessor body. There are many applications for this CPU, since it is Surface Mount mounted. It is specified in the datasheet that this micro processor requires 3.33.3/5V power supplies. 3.3V is the core voltage of the CPU. In general, RAM (Random-Access Memory) is designed with a 2kB of 0MB.