  • FCA0805C104M-J2
FCA0805C104M-J2
advertisement
Manufacturer No:
FCA0805C104M-J2
HK JDW NO:
192-FCA0805C104M-J2
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
FCA0805C104M-J2
Description:
FCA 0.1μF Film Capacitor ±20% 0805 (2012 Metric) Solder Pads 16V-DC 12V-AC Acrylic, Metallized Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
FCA0805C104M-J2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Acrylic, Metallized
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FCA
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Feature
    Low ESR
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder Pads
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Depth
    1.25mm
  • Voltage - Rated AC
    12V
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Lead Pitch
    450μm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Height
    1mm
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm