  • FCA1210C105M
FCA1210C105M
advertisement
Manufacturer No:
FCA1210C105M
HK JDW NO:
192-FCA1210C105M
Package:
1210
Datasheet:
FCA1210C105M
Description:
1μF Film Capacitor 20% 1210 Solder 16V-DC 12V-AC ACRYLIC Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
FCA1210C105M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1210
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    ACRYLIC
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Voltage - Rated AC
    12V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Height Seated (Max)
    1.6002mm
  • Length
    3.2004mm
  • Width
    2.4892mm