  • FCD620N60ZF
FCD620N60ZF
advertisement
Manufacturer No:
FCD620N60ZF
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FCD620N60ZF
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
FCD620N60ZF
Purchasing and Inquiry
FCD620N60ZF Discription
FCD620N60ZF Fearures:
650 V @TJ= 150oC
Max. RDS(on) = 620mΩ
Ultra low gate charge (Typ. Qg = 20nC)
Low effective output capacitance (Typ. Coss.eff = 71pF)
100% avalanche tested
ESD improved capacity
RoHS compliant
FCD620N60ZF Application:
Industrial Power Applications
Solar Inverter / AC-DC Power Supply
Step5Bar-code shipping tag
FCD620N60ZF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    260.37mg
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    HiPerFET™, Polar™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    FCD620N60
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    89W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    15 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    620m Ω @ 3.6A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1135pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    7.3A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    36nC @ 10V
  • Rise Time
    7ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    10 ns
  • Turn-Off Delay Time
    35 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    7.3A
  • JEDEC-95 Code
    TO-252AA
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.62Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    600V
  • Height
    6.22mm
  • Length
    6.73mm
  • Width
    2.39mm