  • FCE17-C37SA-410
FCE17-C37SA-410
advertisement
Manufacturer No:
FCE17-C37SA-410
Manufacturer:
Amphenol
HK JDW NO:
40-FCE17-C37SA-410
Package:
Metal
Datasheet:
FCE17-C37SA-410
Description:
Conn Filtered D-Sub SKT 37 POS 1.38mm Solder RA Thru-Hole 37 Terminal 1 Port
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FCE17-C37SA-410
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Contact Material
    Bronze
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Metal
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Packaging
    Bulk
  • Number of Terminations
    37
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    D-Sub, Receptacle, Signal
  • Number of Positions
    37
  • Max Operating Temperature
    85 °C
  • Min Operating Temperature
    -40 °C
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Receptacle
  • Capacitance
    470 pF
  • Pitch
    2.76 mm
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    18.64 mm
  • Current Rating
    5 A
  • Number of Contacts
  • Number of Ports
    1
  • Length
    69.32 mm