  • FCH47N60F-F133
FCH47N60F-F133
advertisement
Manufacturer No:
FCH47N60F-F133
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FCH47N60F-F133
Package:
TO-247-3
Datasheet:
FCH47N60F-F133
Purchasing and Inquiry
FCH47N60F-F133 Overview
Op amps with either input grounded have a fixed input capacitance parameter, CI, and this device has a 8000pF @ 25V maximal input capacitance.This device conducts a continuous drain current (ID) of 47A, which is the maximum continuous current transistor can conduct.This device has 650V drain-to-source breakdown voltage, where VDS corresponds to the ID at which a specified value of ID flows and VGS equals 650V.Before drain current conduction can begin, the device's turn-off delay time must be charged up to full capacitance. This value is 520 ns.Input capacitance charge delays drain current conduction until the time it takes to charge input capacitance reaches 185 ns.Single MOSFETs transistor is the voltage across the gate-source terminal of a transistor that determines the gate-source voltage, VGS.Threshold voltage is?the point at which an electrical device is set to activate any one of its operations, and this transistor has 3V threshold voltage. Single MOSFETs transistor is necessary to have a drain to source voltage (Vdss) of 600V.In order to reduce power consumption, this device uses a drive voltage of 10V volts (10V).
FCH47N60F-F133 Features
a continuous drain current (ID) of 47A
a drain-to-source breakdown voltage of 650V voltage
the turn-off delay time is 520 ns
a threshold voltage of 3V
a 600V drain to source voltage (Vdss)
FCH47N60F-F133 Applications
There are a lot of ON Semiconductor FCH47N60F-F133 applications of single MOSFETs transistors.
  • Lighting, Server, Telecom and UPS.
  • Motor drives and Uninterruptible Power Supplies
  • Micro Solar Inverter
  • AC-DC Power Supply
  • Battery Protection Circuit
  • Motor Drives and Uninterruptible Power Supples
  • DC-to-DC converters
  • LCD/LED/ PDP TV Lighting
  • DC/DC converters
  • Solar Inverter
Step5Bar-code shipping tag
FCH47N60F-F133
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Power Dissipation-Max
    417W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    417W
  • Turn On Delay Time
    185 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    70m Ω @ 23.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    8000pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    47A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    270nC @ 10V
  • Rise Time
    450ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    600V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Fall Time (Typ)
    160 ns
  • Turn-Off Delay Time
    520 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    47A
  • Threshold Voltage
    3V
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    650V
  • Height
    20.6mm
  • Length
    15.6mm
  • Width
    4.7mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    6.39g
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    SuperFET™
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    73MOhm