  • FCN2416E683K-D5
FCN2416E683K-D5
advertisement
Manufacturer No:
FCN2416E683K-D5
HK JDW NO:
192-FCN2416E683K-D5
Package:
2416 (6041 Metric)
Datasheet:
FCN2416E683K-D5
Description:
FCN 0.068μF Film Capacitor ±10% 2416 (6041 Metric) Solder Pads 250V-DC Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
FCN2416E683K-D5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2416 (6041 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FCN
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.161W 6.00mmx4.10mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder Pads
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    0.068μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Case Code (Metric)
    6041
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Height Seated (Max)
    0.118 3.00mm
  • Length
    6mm
  • Width
    4.1mm