  • FCN2416H124J-D1
FCN2416H124J-D1
advertisement
Manufacturer No:
FCN2416H124J-D1
HK JDW NO:
192-FCN2416H124J-D1
Package:
2416 (6041 Metric)
Datasheet:
FCN2416H124J-D1
Description:
FCN 0.12μF Film Capacitor ±5% 2416 (6041 Metric) Solder Pads 50V-DC 40V-AC Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
FCN2416H124J-D1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2416 (6041 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2416
  • Dielectric Material
    Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    FCN
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.161W 6.00mmx4.10mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder Pads
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.12μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    40V
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • Length
    6mm
  • Width
    4.1mm