  • FCN2825G563J-Y
FCN2825G563J-Y
advertisement
Manufacturer No:
FCN2825G563J-Y
HK JDW NO:
192-FCN2825G563J-Y
Package:
2825 (7163 Metric)
Datasheet:
FCN2825G563J-Y
Description:
CAP FILM 0.056UF 5% 400VDC 2825
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FCN2825G563J-Y
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2825 (7163 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    FCN
  • Size / Dimension
    0.280Lx0.248W 7.10mmx6.30mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder Pads
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    0.056μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Case Code (Metric)
    7163
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Height Seated (Max)
    0.150 3.81mm
  • Length
    7.1mm
  • Width
    6.3mm