  • FCP1206C153J
FCP1206C153J
advertisement
Manufacturer No:
FCP1206C153J
HK JDW NO:
192-FCP1206C153J
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
FCP1206C153J
Description:
FCP 0.015μF Film Capacitor ±5% 1206 (3216 Metric) Solder Pads 16V-DC Polyphenylene Sulfide (PPS) Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
FCP1206C153J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.015μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PPS
  • Height Seated (Max)
    0.043 1.09mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS)
  • Weight
    10.007382mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    FCP
  • Published
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±5%