  • FCP1206C393J
FCP1206C393J
advertisement
Manufacturer No:
FCP1206C393J
HK JDW NO:
192-FCP1206C393J
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
FCP1206C393J
Description:
CAP FILM 0.039UF 5% 16VDC 1206
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FCP1206C393J
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS)
  • Weight
    10.007382mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    FCP
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder Pads
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.039μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PPS
  • Height Seated (Max)
    0.067 1.70mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm