  • FCP1210C683G-G2
FCP1210C683G-G2
advertisement
Manufacturer No:
FCP1210C683G-G2
HK JDW NO:
192-FCP1210C683G-G2
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
FCP1210C683G-G2
Description:
CAP FILM 0.068UF 2% 16VDC 1210
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FCP1210C683G-G2
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • Termination
    Solder Pads
  • ECCN Code
    EAR99
    High Frequency, Switching
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    0.068μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Case Code (Metric)
    3225
    PPS
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Height
    1.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.067 1.70mm