  • FCP1210C683J
FCP1210C683J
advertisement
Manufacturer No:
FCP1210C683J
HK JDW NO:
192-FCP1210C683J
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
FCP1210C683J
Description:
CAP FILM 0.068UF 5% 16VDC 1210
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FCP1210C683J
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS)
  • Weight
    15.989131mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder Pads
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    0.068μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Height Seated (Max)
    0.067 1.70mm