  • FCP2416H124J-D1
FCP2416H124J-D1
advertisement
Manufacturer No:
FCP2416H124J-D1
HK JDW NO:
192-FCP2416H124J-D1
Package:
2416 (6041 Metric)
Datasheet:
FCP2416H124J-D1
Description:
FCP 0.12μF Film Capacitor ±5% 2416 (6041 Metric) Solder Pads 50V-DC Polyphenylene Sulfide (PPS) Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
FCP2416H124J-D1
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2416 (6041 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    FCP
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.161W 6.00mmx4.10mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder Pads
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.12μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR
  • Case Code (Metric)
    6041
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PPS
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.11mm
  • Length
    6mm
  • Width
    4.1mm