  • FCP380N60E
FCP380N60E
advertisement
Manufacturer No:
FCP380N60E
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FCP380N60E
Package:
TO-220-3
Datasheet:
FCP380N60E
Purchasing and Inquiry
FCP380N60E Overview
A device's maximal input capacitance is 1770pF @ 25V, which is defined as the capacitance between its input terminals with either input grounded.Its continuous drain current is 10.2A for this device. Drain current refers to the capacity of the device to conduct continuous current.In this device, the drain-source breakdown voltage is 600V and VGS=600V, so the drain-source breakdown voltage is 600V in this case.A device's turn-off delay time is the amount of time it takes to charge its input capacitance before drain current conduction can begin, which is 64 ns.Input capacitance charging takes time before drain current conduction begins, so the turn-on delay time is 17 ns.Voltage at the gate-source terminal of a FET transistor, called the gate-source voltage, or VGS, can be 20V.Activation of any electrical operation happens at threshold voltage, and this transistor has 2.5V threshold voltage.This device reduces its overall power consumption by using drive voltage (10V).
FCP380N60E Features
a continuous drain current (ID) of 10.2A
a drain-to-source breakdown voltage of 600V voltage
the turn-off delay time is 64 ns
a threshold voltage of 2.5V
FCP380N60E Applications
There are a lot of ON Semiconductor FCP380N60E applications of single MOSFETs transistors.
  • AC-DC Power Supply
  • Synchronous Rectification for ATX 1 Server I Telecom PSU
  • PWM stages for e.g. PC Silverbox, Adapter, LCD & PDP TV,
  • Motor drives and Uninterruptible Power Supplies
  • Industrial Power Supplies
  • Micro Solar Inverter
  • DC-to-DC converters
  • Lighting, Server, Telecom and UPS.
  • Motor Drives and Uninterruptible Power Supples
  • DC/DC converters
Step5Bar-code shipping tag
FCP380N60E
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    1.8g
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • Series
    SuperFET® II
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    106W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    106W
  • Turn On Delay Time
    17 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    380m Ω @ 5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3.5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1770pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    10.2A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    45nC @ 10V
  • Rise Time
    9ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    10 ns
  • Turn-Off Delay Time
    64 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    10.2A
  • Threshold Voltage
    2.5V
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    600V
  • Height
    9.4mm
  • Length
    10.67mm
  • Width
    4.83mm