  • FD1000R17IE4BOSA2
FD1000R17IE4BOSA2
advertisement
Manufacturer No:
FD1000R17IE4BOSA2
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-FD1000R17IE4BOSA2
Package:
Module
Datasheet:
FD1000R17IE4BOSA2
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FD1000R17IE4BOSA2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    50 Weeks
  • Mount
    Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    12
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Published
    2002
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    12
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    6.25kW
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    6250W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.7kV
  • Max Collector Current
    1.39kA
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    5mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.7kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1700V
  • Turn On Time
    720 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.45V @ 15V, 1000A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    1890 ns
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    81nF @ 25V