  • FDD1-17251EBMW3B
FDD1-17251EBMW3B
advertisement
Manufacturer No:
FDD1-17251EBMW3B
HK JDW NO:
649-FDD1-17251EBMW3B
Step5Bar-code shipping tag
FDD1-17251EBMW3B
  • Operating Temperature
    -4~158°F -20°C~70°C
  • Size / Dimension
    Rectangular/Rounded - 172mm Lx151mm H
  • Feature
    PWM Control, Speed Sensor (Tach)
  • Termination
    4 Wire Leads
  • Max Operating Temperature
    158°C
  • Min Operating Temperature
    -4°C
  • Power (Watts)
    28.8W
  • Voltage - Rated
    48VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.600A
  • Max Power Dissipation
    28.8W
  • Ingress Protection
    IP54 - Dust Protected, Water Resistant
  • Current Rating
    600mA
  • Lifetime @ Temp
    50000 Hrs @ 25°C
  • RPM
    3600 RPM
  • Air Flow
    290.0 CFM (8.12m3/min)
  • Noise
    60.0 dB(A)
  • Static Pressure
    0.925 in H2O (230.4 Pa)
  • Width
    51.00mm