  • FDD1600N10ALZD
FDD1600N10ALZD
advertisement
Manufacturer No:
FDD1600N10ALZD
HK JDW NO:
598-FDD1600N10ALZD
Package:
TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Datasheet:
FDD1600N10ALZD
Description:
BOOSTFET N CH 100V 6.8A TO252-5L
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FDD1600N10ALZD
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 6 days ago)
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    PowerTrench®
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G4
  • Power Dissipation-Max
    14.9W Tc
  • Turn On Delay Time
    7 ns
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    160m Ω @ 3.4A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2.8V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    225pF @ 50V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    6.8A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    3.61nC @ 10V
  • Rise Time
    2ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    2 ns
  • Turn-Off Delay Time
    13 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    6.8A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.16Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    100V
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    5.08 mJ
  • Height
    2.39mm
  • Length
    6.73mm
  • Width
    6.22mm