  • FDH047AN08A0
FDH047AN08A0
advertisement
Manufacturer No:
FDH047AN08A0
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FDH047AN08A0
Package:
TO-247-3
Datasheet:
Description:
MOSFET N-Channel PowerTrench MOSFET
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FDH047AN08A0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Weight
    6.39g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2013
  • Series
    PowerTrench®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    4.7MOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Voltage - Rated DC
    75V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Current Rating
    80A
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    310W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    310W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    18 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    4.7m Ω @ 80A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    6600pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    15A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    138nC @ 10V
  • Rise Time
    88ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    6V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    45 ns
  • Turn-Off Delay Time
    40 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    15A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    75V