  • FDH15N50
FDH15N50
advertisement
Manufacturer No:
FDH15N50
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FDH15N50
Package:
TO-247-3
Datasheet:
FDH15N50
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 380mOhm @ 7.5A, 10V ±30V 1850pF @ 25V 41nC @ 10V 500V TO-247-3
Quantity:
In Stock : 11064
Step5Bar-code shipping tag
FDH15N50
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to FDH15N50 .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2003
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Power Dissipation-Max
    300W Tc
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    380mOhm @ 7.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1850pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    15A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    41nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    500V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V