  • FDM15-06KC5
FDM15-06KC5
advertisement
Manufacturer No:
FDM15-06KC5
Manufacturer:
IXYS
HK JDW NO:
415-FDM15-06KC5
Package:
ISOPLUSi5-Pak™
Datasheet:
FDM15-06KC5
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 165m Ω @ 12A, 10V ±20V 2000pF @ 100V 52nC @ 10V 600V ISOPLUSi5-Pak™
Quantity:
In Stock : 7220
Step5Bar-code shipping tag
FDM15-06KC5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    ISOPLUSi5-Pak™
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    CoolMOS™
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    5
  • JESD-30 Code
    R-PSIP-T5
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    ISOLATED
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    165m Ω @ 12A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3.5V @ 790μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    2000pF @ 100V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    15A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    52nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    600V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Continuous Drain Current (ID)
    15A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.165Ohm
  • DS Breakdown Voltage-Min
    600V