  • FDMS36101L-F085
FDMS36101L-F085
advertisement
Manufacturer No:
FDMS36101L-F085
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FDMS36101L-F085
Package:
8-PowerTDFN
Datasheet:
FDMS36101L-F085
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 26m Ω @ 20A, 10V ±20V 3945pF @ 25V 84nC @ 10V 8-PowerTDFN
Quantity:
In Stock : 10898
Step5Bar-code shipping tag
FDMS36101L-F085
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    LIFETIME (Last Updated: 1 day ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-PowerTDFN
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    172.8mg
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, PowerTrench®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F5
  • Number of Elements
    1
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    94W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    45 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    26m Ω @ 20A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    3945pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    38A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    84nC @ 10V
  • Rise Time
    7ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    3 ns
  • Turn-Off Delay Time
    15 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    38A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    1.84V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    100V