  • FDP036N10A
FDP036N10A
advertisement
Manufacturer No:
FDP036N10A
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FDP036N10A
Package:
TO-220-3
Datasheet:
FDP036N10A
Purchasing and Inquiry
FDP036N10A Description
FDP036N10A Features
  • RoHS Compliant
  • Fast switching speed
  • Low gate charge, QG = 89nC (typ)
  • RDS(on) = 3.2mΩ (typ) @ VGS = 10V, ID = 75A
  • High power and high current handling capability
  • High-performance trench technology for very low RDS(on)
FDP036N10A Applications
  • UPS
  • Motor Drives
  • Electric bicycle
  • Micro Solar Inverters
  • Battery Protection Circuit
  • Uninterruptible Power Supplies
  • AC-DC Commercial Power - Servers and Workstations
  • AC-DC Commercial Power Supplies - Desktop Computers
  • Synchronous Rectification for ATX / Server / Telecom PSU
Step5Bar-code shipping tag
FDP036N10A
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    1.8g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
  • Series
    PowerTrench®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    3.6MOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    ULTRA LOW RESISTANCE
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    333W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    227W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    22 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    3.6m Ω @ 75A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    7295pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    120A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    116nC @ 10V
  • Rise Time
    54ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    11 ns
  • Turn-Off Delay Time
    37 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    214A
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    100V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    704A
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    658 mJ
  • Nominal Vgs
    3 V
  • Height
    9.4mm
  • Length
    10.67mm
  • Width
    4.83mm