  • FDZT40RB5.6
FDZT40RB5.6
advertisement
Manufacturer No:
FDZT40RB5.6
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-FDZT40RB5.6
Package:
01005 (0402 Metric)
Datasheet:
FDZT40RB5.6
Description:
ZENER DIODE ±5% 1μA @ 2.5V 150°C TJ 2 Terminations ZENER 01005 (0402 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
FDZT40RB5.6
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    01005 (0402 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RASMID
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Reference Standard
    IEC-61000-4-2
  • JESD-30 Code
    R-XBCC-N2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.1W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 2.5V
  • Power - Max
    100mW
  • Reference Voltage
    5.6V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    5.6V
  • Voltage Tol-Max
    5.43%
  • Working Test Current
    5mA