  • FE-2000-48-RA
FE-2000-48-RA
advertisement
Manufacturer No:
FE-2000-48-RA
Manufacturer:
TDK-Lambda Americas Inc.
HK JDW NO:
778-FE-2000-48-RA
Package:
Datasheet:
FE-2000-48-RA
Description:
Quantity:
In Stock : 17581
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FE-2000-48-RA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C With Derating
  • Series
    FE (2000W)
  • Published
    1998
  • Size / Dimension
    11.97Lx5.00W x 5.00 H 304.0mmx127.0mmx127.0mm
  • Feature
    Adjustable Output, Hot Swappable, Load Sharing, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Enclosed
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    2000W
  • Max Power Dissipation
    2kW
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    79%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Max Output Current
    48A
  • Voltage - Output 1
    48V
  • Current - Output (Max)
    48A
  • Voltage - Input
    85V~265VAC
  • Height
    127mm
  • Length
    304.038mm
  • Width
    127mm