  • FF300R12ME3BOSA1
FF300R12ME3BOSA1
advertisement
Manufacturer No:
FF300R12ME3BOSA1
HK JDW NO:
376-FF300R12ME3BOSA1
Package:
Module
Datasheet:
FF300R12ME3BOSA1
Description:
IGBT MOD 1200V 500A 1450W
Step5Bar-code shipping tag
FF300R12ME3BOSA1
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Screw
    Module
  • Number of Pins
    11
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2002
  • Series
    EconoDUAL™
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    11
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    Half Bridge Inverter
  • Element Configuration
    Dual
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    1450W
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    500A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    5mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Turn On Time
    400 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.15V @ 15V, 300A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    810 ns
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    20nF @ 25V