  • FF300R17ME4BOSA1
FF300R17ME4BOSA1
advertisement
Manufacturer No:
FF300R17ME4BOSA1
HK JDW NO:
376-FF300R17ME4BOSA1
Package:
Module
Datasheet:
FF300R17ME4BOSA1
Description:
Trans IGBT Module N-CH 1.7KV 375A 11-pin ECONOD-3
Step5Bar-code shipping tag
FF300R17ME4BOSA1
    Select All
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    1520 ns
  • IGBT Type
    NPT
  • NTC Thermistor
    Yes
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
    Module
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2002
  • Series
    C
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    11
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Position
    UPPER
  • Pin Count
    11
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X11
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    Half Bridge
  • Element Configuration
    Dual
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    1800W
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    3mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1700V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    375A
  • Turn On Time
    405 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.3V @ 15V, 300A