  • FF450R12ME3BOSA1
FF450R12ME3BOSA1
advertisement
Manufacturer No:
FF450R12ME3BOSA1
HK JDW NO:
376-FF450R12ME3BOSA1
Package:
Module
Datasheet:
Description:
IGBT MOD 1200V 600A 2100W
Step5Bar-code shipping tag
FF450R12ME3BOSA1
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
    Module
  • Surface Mount
    NO
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    11
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    11
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X11
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    Half Bridge
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    2100W
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    5mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    600A
  • Turn On Time
    400 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.15V @ 15V, 450A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    810 ns
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    32nF @ 25V