  • FF450R17ME4BOSA1
FF450R17ME4BOSA1
advertisement
Manufacturer No:
FF450R17ME4BOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-FF450R17ME4BOSA1
Package:
Module
Datasheet:
FF450R17ME4BOSA1
Description:
Trans IGBT Module N-CH 1.7KV 600A 11-pin ECONOD-3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FF450R17ME4BOSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Surface Mount
    NO
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Published
    2002
  • Series
    EconoDUAL™ 3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    11
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    11
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X11
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    2 Independent
  • Element Configuration
    Dual
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    2500W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    3mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1700V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    600A
  • Turn On Time
    380 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.3V @ 15V, 450A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    1600 ns
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    36nF @ 25V