  • FFB34E0396K--
FFB34E0396K--
advertisement
Manufacturer No:
FFB34E0396K--
Manufacturer:
HK JDW NO:
66-FFB34E0396K--
Package:
Radial
Datasheet:
FFB34E0396K--
Description:
CAP FILM 39UF 10% 100VDC RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FFB34E0396K--
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    FFB
  • Size / Dimension
    1.224Lx0.681W 31.10mmx17.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    DC Link, DC Filtering
  • Capacitance
    39μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    17.3mm
  • Current Rating
    5A
  • Voltage - Rated AC
    60V
  • Lead Pitch
    27.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    5.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2mOhm
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    100V
  • Height
    17.3mm
  • Height Seated (Max)
    1.173 29.80mm