  • FFB54H0276KJC
FFB54H0276KJC
advertisement
Manufacturer No:
FFB54H0276KJC
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-FFB54H0276KJC
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
27μF Film Capacitor 10% Radial 300V-DC 90V-AC Polyester Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
FFB54H0276KJC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    111 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    4
  • Dielectric Material
    Polyester
  • Published
    2011
  • Tolerance
    10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 90, STANDARD: IEC 61071-1; IEC 61071-2
  • HTS Code
  • Capacitance
    27μF
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Depth
    22mm
  • Voltage - Rated AC
    90V
  • Lead Pitch
    27.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    5.5mm
  • Dielectric
    PET
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5mOhm
  • Lead Diameter
    1.2 mm
  • Voltage
    300V
  • Height
    37mm
  • Length
    32mm
  • Width
    37mm