  • FFB56J0136KJC
FFB56J0136KJC
advertisement
Manufacturer No:
FFB56J0136KJC
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-FFB56J0136KJC
Package:
Radial - 4 Leads
Datasheet:
FFB56J0136KJC
Description:
FFB 13μF Film Capacitor ±10% Radial - 4 Leads PC Pins 525V-DC 105V-AC Polypropylene (PP), Metallized PCB, Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
FFB56J0136KJC
    Select All
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    9mOhm
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Lead Diameter
    1.2 mm
  • Height
    22mm
  • Height Seated (Max)
    1.469 37.30mm
  • Length
    32mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial - 4 Leads
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    4
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    FFB
  • Size / Dimension
    1.260Lx0.866W 32.00mmx22.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    DC Link, DC Filtering
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 105, STANDARD: IEC 61071-1; IEC 61071-2
  • HTS Code
  • Capacitance
    13μF
  • Voltage - Rated DC
    525V
  • Depth
    22mm
  • Current Rating
    16.7A
  • Voltage - Rated AC
    105V
  • Lead Pitch
    27.5mm