  • FFC2A32-30-T
FFC2A32-30-T
advertisement
Manufacturer No:
FFC2A32-30-T
Manufacturer:
GCT
HK JDW NO:
321-FFC2A32-30-T
Package:
Datasheet:
Description:
FFC2A32 Series FFC, FPC Contacts, Vertical - 1 Sided Cut Tape (CT) 0.020 0.50mm Solder 30 Positions Surface Mount Tin -25°C~85°C 0.2A
Quantity:
In Stock : 9839
Step5Bar-code shipping tag
FFC2A32-30-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Actuator Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    FFC2A32
  • Feature
    Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    30
  • Voltage - Rated
    30V
  • Current Rating (Amps)
    0.2A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Contact Finish
    Tin
  • Housing Color
    Natural
  • Mating Cycles
    20
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Vertical - 1 Sided
  • Cable End Type
    Tapered
  • Locking Feature
    Slide Lock
  • Actuator Color
    Black
  • Height Above Board
    0.167 4.25mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm