  • FFC2B28-20-G
FFC2B28-20-G
advertisement
Manufacturer No:
FFC2B28-20-G
Manufacturer:
GCT
HK JDW NO:
321-FFC2B28-20-G
Package:
Datasheet:
FFC2B28-20-G
Description:
FFC2B28 Series FFC, FPC Contacts, Top and Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 20 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -25°C~85°C 0.2A
Quantity:
In Stock : 4516
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
FFC2B28-20-G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Actuator Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FFC2B28
  • Feature
    Solder Retention
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    20
  • Voltage - Rated
    30V
  • Current Rating (Amps)
    0.2A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Contact Finish
    Gold
  • Housing Color
    Natural
  • Mating Cycles
    20
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Top and Bottom
  • Cable End Type
    Tapered
  • Locking Feature
    Flip Lock, Backlock
  • Actuator Color
    Black
  • Contact Finish Thickness
    Flash
  • Height Above Board
    0.039 1.00mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm