  • FFPF30UP20STTU
FFPF30UP20STTU
advertisement
Manufacturer No:
FFPF30UP20STTU
HK JDW NO:
598-FFPF30UP20STTU
Package:
TO-220-2 Full Pack
Datasheet:
FFPF30UP20STTU
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.15V @ 30A -65°C~150°C 100μA @ 200V Tube TO-220-2 Full Pack Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
FFPF30UP20STTU
  • Published
    2009
  • Part Status
    Obsolete
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.15V @ 30A
  • Forward Current
    30A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~150°C
  • Max Surge Current
    300A
  • Forward Voltage
    1.15V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    200V
  • Average Rectified Current
    30A
  • Reverse Recovery Time
    50 ns
    200V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    300A
  • Reverse Voltage
    200V
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    300A