  • FGAF40N60UFDTU
FGAF40N60UFDTU
advertisement
Manufacturer No:
FGAF40N60UFDTU
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FGAF40N60UFDTU
Package:
TO-3P-3 Full Pack
Datasheet:
FGAF40N60UFDTU
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FGAF40N60UFDTU
    Select All
  • Factory Lead Time
    36 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE, NOT REC (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-3P-3 Full Pack
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    6.962g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Max Power Dissipation
    100W
  • Current Rating
    40A
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    100W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Input Type
    Standard
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    40A
  • Reverse Recovery Time
    95 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    3.1V
  • Turn On Time
    67 ns
  • Test Condition
    300V, 20A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3V @ 15V, 20A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    190 ns
  • Gate Charge
    77nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    160A
  • Td (on/off) @ 25°C
    15ns/65ns
  • Switching Energy
    470μJ (on), 130μJ (off)
  • Height
    26.5mm
  • Length
    15.5mm
  • Width
    5.5mm